Травма свідка. Як жити далі?

Навіть якщо фізично людина перебуває в безпеці, її психологічний стан щодня погіршується під впливом жахіть війни, страхітливих новин та проявів геноциду українського народу. 

Останніми днями ЗМІ заповнені фото й відео зі звільнених територій — Бучі, Ірпеня, Гостомеля, Мотижина, Ворзеля, страшенними кадрами з Краматорська. Надруковано багато історій людей, які постраждали, були поранені, пережили евакуацію, смерть рідних або насильство. Після побаченого — суцільна порожнеча, біль, гнів, сльози. У психології це називається «травма свідка»: коли ви не були жертвою, але страждаєте через емоційну залученість до події.

«Травму свідка» часто провокує попередня травма. Це проявляється як:

    • нав’язливі спогади; 
    • флешбеки — сильні реакції, за яких людина ніби втрачає зв’язок з реальністю та на короткий проміжок часу знов потрапляє у вир травматичної події. Флешбеки можуть супроводжуватися повтором емоційних та тілесних симптомів, які були при травмі;
    • тригери — нагадування про травматичну подію.

Які ознаки «травми свідка»?

  • Гнів, агресія, мрії та плани про помсту.
  • Безпорадність, спустошення від неможливості допомогти постраждалим: так звана «провина вцілілого».
  • Після перегляду фото/відео людина уявляє, що це трапляється з нею або з її близькими. 
  • Спокій та порожнеча, які згодом можуть перетворитися на фобії, тривоги, жахливі сновидіння.

Що робити:

Не варто розміщувати страшні фотографії, якщо ви не лідер думок або медіа. Хтось із ваших близьких може травмуватися вдруге. Краще опишіть власні почуття, емоції та страхи, виплесніть ваш стан на папір. Запишіть, про що ви думаєте, чого боїтесь, від чого боляче. Можете зберегти цей лист, можете спалити, та не тримайте в собі переживання.

Наші гнів та біль краще трансформувати в дії, які наблизять до Перемоги. Працюйте, пишіть знайомим за кордон, вступайте в інтернет-війська, допомагайте ЗСУ. Відвідайте курси з психології, щоби піклуватися про себе та близьких. Підтримуйте один одного, не замикайтеся: зараз ми всі разом тримаємося, Україна — єдине ціле. Ми повинні вибороти нашу Перемогу.

Читайте також

Total
0
Share