17 лютого відбулося засідання Ради Безпеки ООН щодо виконання Мінських угод. Під час засідання Велика Британія, Німеччина, Франція та ще три європейські країни закликали Росію не визнавати самопроголошені «ДНР» та «ЛНР».
Позиція США
Заступниця постійного представника США при ООН Розмарі Ді Карло заявила, що напруженість довкола України досягла максимального рівня від 2014 року. Вона також висловилася проти звернення Держдуми РФ до Володимира Путіна щодо визнання самопроголошених «ДНР» та «ЛНР».
Тези Розмарі Ді Карло:
«Чинна ситуація є надзвичайно небезпечною. Ми підтримуємо усі зусилля включно з тими, що підтримує Генсекретар ООН. На жаль, за цей час не було прогресу щодо впровадження Мінських угод. Попри численні зусилля, переговори у Нормандському форматі та дискусії у форматі ТКГ залишаються в глухому куті».
«Ми також закликаємо всіх залучених осіб утриматися від будь-яких односторонніх заходів, які йдуть у розріз із Мінськими угодами або підривають подальше їхнє впровадження, включно з тим, що стосується спецстатусу певних районів Донецької та Луганської областей».
«Хочу ще раз підкреслити підтримку ООН незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів відповідно до резолюції Ради Безпеки».
Про роботу ТКГ
Спецпредставник ОБСЄ в Україні Мікко Кіннунен зазначив, що робота Тристоронньої контактної групи зайшла у глухий кут через проведення зустрічей в онлайн-форматі. На його думку, загальну увагу до України треба використати для розблокування роботи ТКГ.
«Уже два роки зустрічі відбуваються у відеоформаті. Їм не вистачає конфіденційності. По-перше, там не створюється можливість для щирих перемовин та взаємодії. Потрібно, щоби ми повернулися до особистих зустрічей представників ОБСЕ, Росії, України та представників “Л/ДНР”», — наголосив спецпредставник ОБСЄ.
Він також повідомив, що за два роки після закриття окупантами КПВВ на 95 % скоротилася кількість перетинів лінії розмежування. Встановлені домовленості після засідання ТКГ щодо повного та всеосяжного припинення вогню на лінії розмежування з 27 липня не протрималися довго, однак за перший місяць після домовленостей на 70 % скоротилася ескалація військових дій.
Мікко Кіннунен щодо обстрілів 17 лютого у Луганській області: «Необхідно встановити точні факти, що саме сталося, та уникнути ескалації (вогню — ред.)».
Моніторингова місія ОБСЄ на Донбасі не може вільно працювати
Голова Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні (СММ) Яшар Халіт Чевік повідомив, що працівники місії стикаються з перешкодами в роботі. Вони не мають доступу до всіх ділянок на Донбасі. Через це постійна робота місії на Сході України «знаходиться зараз під загрозою».
«Свобода пересування Спеціальної моніторингової місії зазнавала перешкод, і це лише погіршилося минулого року. Місія була висвітлена у негативної світлі, були навіть залякування працівників СММ. Щодня вони стикаються з проблемами. Були тимчасові блокади роботи місії в Донецькій та Луганській областях, сталість роботи місії — під загрозою, немає операційної незалежності та свободи в роботі», — заявив голова СММ в Україні.
Він також наголосив на необхідності відновлення роботи всіх КПВВ, оскільки це відбивається на цивільних особах: «У місцевих мешканців немає доступу до отримання документів (паспортів), медпослуг, родини роз’єднані».
«З початку 2022 року місія зафіксувала удвічі більше порушень режиму припинення вогню, ніж у 2021 році. СММ зафіксувала нові окопи, присутність важкого озброєння та укріплення військових позицій у цивільних районах, де мешкають люди. Дуже багато порушень відбувається з обох боків лінії зіткнення», — зазначив спікер.
Попри чинне загострення на Донбасі, торік місія зафіксувала найменшу кількість жертв серед мирних жителів від початку збройного конфлікту.
Також голова СММ в Україні доповів про посилення обстрілів у зоні ООС 17 лютого. За його словами, з початку доби до 11:30 17 лютого місія зареєструвала 500 вибухів вздовж лінії розмежування, найбільше їх було поблизу Станиці Луганської та Золотого.
«Росія каже, що зменшує кількість військових, але ми не бачимо, щоби відбувалося це на місцях»
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Росія планує створити привід для нападу на Україну.
«Це може бути насильницька подія в Україні або якесь звинувачення проти українського уряду — ми поки що не знаємо достеменно, що саме. Це може бути сфабрикований терористичний акт, викриття братських могил, напад на цивільне населення, фейковий або справжній напад за допомогою хімічної зброї. Росія може описати цю ситуацію як етнічну чистку або геноцид», — припустив Блінкен.
Держсекретар США зазначив, що протягом останніх днів російські медіа почали поширювати подібні звинувачення, «щоби закласти підвалини для виправдання потенційної війни».
«У відповідь на ці провокації російський уряд може заявити, що вони захищають російське населення, і таким чином почне напад», — додав він.
За інформацією США, Росія накопичила понад 150 тисяч військовослужбовців на кордоні з Україною у Білорусі та на території окупованого Криму.
«Росія каже, що зменшує цей контингент, але ми не бачимо, щоби відбувалося це на місцях. Наша інформація чітко каже, що ці сили, у тому числі наземні війська, літаки, кораблі, готуються до нападу на Україну протягом найближчих днів», — наголосив держсекретар США.
Він додав: «У нас є інформація, що Росія буде націлюватися на конкретні групи українського населення. Ми попереджали український уряд, про все, що може відбутися».
Позиція Великої Британії
Велика Британія засуджує пропозицію Державної думи РФ про визнання незалежності так званих «Л/ДНР», — повідомив британський міністр з питань Європейського сусідства й Північної та Південної Америки Джеймс Клеверлі.
«Це прямо підриває Мінські домовленості. Російська влада має відхилити цю пропозицію (депутатів Держдуми — ред.) відповідно до взятих на себе зобов’язань», — сказав Джемс Клеверлі.
За його словами, весь світ чітко бачить, що Росія підвела до українських кордонів необхідну для вторгнення кількість військових, і наразі привела їх до бойової готовності.
«Останніми днями ми чули, що деякі російські підрозділи повертаються до пунктів постійної дислокації. Проте очевидно, що насправді відбувається зворотне: російські війська продовжують прибувати. Росія скаже, що має право пересувати свої війська власною територією. Проте ніхто не має право загрожувати використанням сили. Росія відверто не виконує міжнародні зобов’язання, які вона взяла щодо військової відкритості та відмовляється адекватно пояснити причину накопичення військових сил», — підкреслив британський міністр.
Позиція України
Визнання «ДНР» та «ЛНР» рівнозначне виходу Росії з Мінських угод, заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
«Росії не вдасться замаскувати російські окупаційні адміністрації на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей як “незалежні утворення” або приховати власну участь як сторони збройного конфлікту на Донбасі», — сказав Кислиця.