Міністерство охорони здоров’я зазначає: кожен третій дорослий українець має підвищений артеріальний тиск. Через високий кров’яний тиск у судинах зростає ризик інфаркту міокарда, інсульту та навіть смерті. Як цьому запобігти й що означає поняття «нормальний тиск», розповідаємо разом із кардіологинями: завідувачкою діагностичного відділу Центру інноваційних медичних технологій НАН України Вірою Горбачовою та лікаркою клініки «Ваш кардіолог» Анною Солощенко.
Що таке «нормальний тиск»?
Оптимальним вважається артеріальний тиск (АТ) 120 на 80 міліметрів ртутного стовпчика та нижчий. У молодих жінок він може бути навіть 80 на 50 мм рт. ст. І це нормально, якщо немає серцево-судинної патології.
Як часто слід вимірювати тиск?
Якщо тиск складає 120 на 80 мм рт. ст. і нижче (оптимальний), можна міряти кожні п’ять років.
Якщо він у межах 120–129 на 80–84 мм рт. ст. (вважається нормальним), бажано — кожні три роки.
Якщо АТ у межах 130–139 на 80–89 мм рт. ст. (вважається високим нормальним, якщо немає серцево-судинної патології, цукрового діабету) — виміряти щорічно.
Якщо він понад 140 на 90 мм рт. ст. (підвищений) — слід звернутися до лікаря.
Як правильно міряти тиск удома?
Для цього дотримуйтесь наступних правил:
• Вимірюйте тиск після п’яти хвилин відпочинку, в положенні сидячи, спираючись на спинку стільця.
• Мінімум за 30 хвилин до вимірювання тиску не паліть, не вживайте каву або інші напої, що містять кофеїн, не пийте алкоголь і не виконуйте інтенсивні фізичні вправи.
• Манжетку розмістить на плечі на рівні серця, на 2–3 сантиметри вище ліктьового згину. Рука має вільно лежати на столі або іншій поверхні.
• Виміряйте тиск щонайменше двічі зі хвилинним інтервалом та розрахуйте середній показник.
Чи треба вимірювати тиск на двох руках?
Так, хоча б уперше, щоби зрозуміти, наскільки велика різниця тиску на обох руках. На якій він вищий, на тій згодом і вимірюйте.
Якщо тиск на руках відрізняється на понад 15 мм рт. ст., це може свідчити про атеросклеротичні бляшки в судинах однієї з рук і, як наслідок, розвиток атеросклерозу. Варто звернутися до лікаря.
Чим загрожує підвищений тиск?
Насамперед це впливає на стінки судин та серця, на головний мозок, нирки та очі. Роками підвищений тиск призводить до дисфункції цих органів, а з прогресуванням — й інших. Понад те, спричиняє гіпертонічну хворобу (артеріальну гіпертензію) — хронічне захворювання, що потребує регулярного нагляду лікаря та системного лікування.
Підвищений тиск у судинах змушує серце працювати в посиленому режимі, з більшим зусиллям викидаючи кров в аорту. Це призводить до потовщення стінок (нарощування серцевого м’яза), виникнення аритмій і серцевої недостатності (коли серце не здатне нормально скорочуватися, виконувати насосну функцію), до інфаркту та взагалі смерті.
Які фактори підвищують ризики виникнення гіпертонічної хвороби?
• Спадковість (якщо в родині є люди зі серцево-судинними захворюваннями, зокрема з гіпертензією).
• Паління.
• Надмірне споживання солі (за рекомендаціями ВООЗ, не більш як п’ять грамів на добу — приблизно одна чайна ложка. Щоби контролювати кількість солі, бажано обмежити споживання хліба, технологічно оброблених м’ясних та рибних продуктів, соління та готових соусів. Якщо на етикетці сіль зазначена на початку списку інгредієнтів, це означає її надмірний вміст).
• Надмірне споживання алкоголю (за даними ВООЗ, безпечної дози алкоголю не існує).
• Сидячий спосіб життя й ожиріння.
• Храп із різким зменшенням чи повною зупинкою дихання під час сну (у медицині це називається «синдром обструктивного апное сну»).
• Гіпертензія під час вагітності.
• Стрес (довготривалий, хронічний).
З якого віку варто звертатися до кардіолога?
Якщо немає додаткових факторів ризику, перший візит до лікаря можна спланувати у віці 30–35 років. Раніше звертатися до кардіолога потрібно людям, у чиїх родичів (бабусь, дідусів, батьків) були ранні інфаркти, інсульти або раптова серцева смерть.
Також не варто відкладати візит до лікаря, якщо є цукровий діабет 1-го або 2-го типів, підвищений холестерин. Якщо в молодих близьких родичів він підвищений, обов’язково йти в будь-якому віці. Навіть у 18 років є пацієнти з високим холестерином.
Чи може затискання нерву в шиї призводити до гіпертензії?
Здебільшого ні. Якщо затискання викликають різкий біль, тиск може підвищуватися. Але якщо болю немає, а людина відчуває лише певний дискомфорт чи має незначні періодичні скарги, це не впливає на тиск.
Минздрав расширил перечень профессий, для которых прививка против COVID-19 обязательна