З 4 по 8 жовтня в десяти найпопулярніших харківських медіа і телеканалах експерти INFOCRIME Kharkiv зафіксували 68 маніпуляцій у перевірених 1445 новинах.
43 з них (або 63,2%) були «джинсою» бізнесу чи політиків. Серед політиків, найбільша кількість статей і сюжетів з ознаками замовності, вийшла на користь тимчасово виконуючого обов’язки міського голови Харкова Ігоря Терехова. Він став героєм 15 «джинсових новин», або 53,6% від усієї політичної «джинси».
Так Терехов фігурував у новинах про те, як він відкриває дитячі майданчики, зустрічається з ветеранами, бере участь у форумі студентського самоврядування, турнірі з футболу серед дворових команд і виступах клубів «активного долголіття» і вітає юристів з професійним святом.
Одразу дві новини вийшли з схожим коментарем Терехова про те, яка небезпечна пандемія і як важливо харків’янам дбати про своє здоров’я.
скріншот: Мой Харьков
Скріншот: Статус Кво
В одній статті і двох сюжетах активно висвітлювалась участь Терехова у відкритті конференції «Харків, розвиток і інвестиції».
Рясною, але не такою різноманітною була цього тижня «джинса» на користь голови місцевого осередку партії «Голос» Олексія Бабєшко. Він був присутній у чотирьох схожих новинах, заснованих виключно на його цитатах.
Скріншот: Status quo
Нардеп від «Нашого краю» Сергій Шахов фігурує у двох «джинсових» новинах» — про його особисту думку про «антиолігархічний» закон і про необхідність знизити тарифи на комунальні послуги для українців.
Нардепка Юлія Світлична була присутня у випадку «джинси», при чому — у новині, про протести з вимогою залишити старого директора онкоцентру, нардепка з’являється у контексті того, як змінився онкоцентр, коли вона очолювала місцеву ОДА.
У іншій новині про темпи вакцинації на Харківщині згадується про те, як Світлична звернулась до уряду з проханням вплинути на ситуацію у Харківській області. Бекграунд в новині має доповнювати її контекстом, а не підкреслювати непов’язані з основною статтею дії нардепки.
Також експерти виявили і бізнес-«джинсу» на користь кінотеатру Kinoland, компанії «ДТЕК Нафтогаз»,«СТРОЙ СІТІ ДЕВЕЛОПМЕНТ», кав’ярень «Аромакава», фільму«Бурштинові копи», і аптек «911».
Одразу чотири новини з майже ідентичним текстом вийшли про приїзд бізнесмена Натаніеля Ротшильда у Харків. В новинах окремо підкреслюється, що Ротшильд приїхав на запрошення харківського бізнесмена Олександра Ярославського.
Окрім «джинси» були і інші маніпуляції. Так лікар Андрій Волянський заявив, що у Великій Британії масово помирають вакциновані люди.
«Нельзя говорить, что это неэффективная защита. Эта защита с более низкой эффективностью, чем это предполагалось ранее. По моей информации, в среднем эффективность этих вакцин упала с 90% до 60%. Сегодня мы получаем очень тревожные сигналы из стран, где ведется хорошая статистика. Например, в Великобритании 75% всех летальных исходов в последние недели были среди вакцинированных граждан. То есть, привитые люди не просто массово болеют, а массово умирают. Обработаны данные почти 700 тысяч инфицированных. За три недели в Великобритании заболело 277 504 полностью вакцинированных и 275 845 непривитых, умерло 2285 полностью привитых и 730 непривитых. Летальность среди вакцинированных заболевших около 0,8%, среди непривитых — около 0,3%», — заявив Волянський.
Але Волянський не зауважує, що у Великобританії висока кількість повністю вакциновних людей — 78,8%. Плюс офіційна статистика країни спростовує твердження Волянського — згідно неї за перші сім місяців 2021 року від Covid-19 в країні померли 51 281 людей. Лише 1,2% з них були повністю вакциновані. Висловлювання Волянського перевіряли і розвінчували журналісти проекту «Без брехні».
Також на цьому тижні експерти зафіксували і одну недостовірну інформацію — в статті «Вор и дебошир с правами на вождение легкового авто. Что известно о водителе фуры, который сбил детей в Харькове» стверджується, з посиланням на адвоката постраждалих, що у водія не було потрібної категорії водійських прав.
Однак поліція спростувала цю інформацію, заявивши, що водій мав необхідні права на керування автомобілем.
*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Status Quo, «ВГороде», «057.ua», «Вечерний Харьков», «Об`єктив», «АТН» «Город Х», «Мой Харьков», Newsroom, Kharkiv.Today), усі матеріали чотирьох телеканалів — «7 канал» (програма «Харьковские известия»), Simon, «АТН», UA.Харків, а також сторінки в Фейсбуці нардепа Олександра Фельдмана, нардепки Юлії Світличної, депутата міськради Андрія Лесика, екс-нардепа і кандидата в мери Харкова Михайла Добкіна, секретаря міськради і кандидата в мери Харкова Ігоря Терехова, депутата міськради Анатолія Родзинського, екс-нардепа Євгенія Мураєва, депутата міськради Дмитра Булаха, бізнесмена, блогера і екс-кандидата в мери Юрія Сапронова. Період моніторингу — 27 вересня по 1 жовтня 2021 року.
Читайте більше новин про маніпуляції, фейки і «джинсу» в харківському медіапросторі на нашій сторінці у Facebook:
“Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії”