Національне агентство з питань запобігання корупції завершило повну перевірку 294-х декларацій чиновників.
У 64-х із них НАЗК виявило ознаки кримінальних або адміністративних правопорушень. Не задекларовано майно на загальну суму понад 255 мільйонів гривень.
Невірні відомості виявлені в деклараціях колишнього голови Харківської облдержадміністрації Олексія Кучера, а також двох його заступників: Тараса Пастуха та Руслана Тихонченка.
77 біткоінів Кучера
Олексій Кучер не зміг пояснити НАЗК, звідки у нього 77 біткоїнів. За оцінкою Агентства, це приблизно 13,1 мільйона гривень.
Кучер зауважив, що біткоїни купив ще до призначення на держслужбу за готівку. Однак у нього відсутні документи, які підтверджують покупку. На момент придбання один біткоїн коштував 170 тисяч гривень.
У НАЗК відзначили, що відповідно до п.3 ч.1 ст. 208 Цивільного кодексу України угоди на суму понад 340 гривень мають бути підтверджені письмовим або електронним договором.
Також у НАЗК вказують, що будь-яка криптовалюта має публічну адресу, яка дозволяє відстежити всю історію транзакцій.
Проаналізувавши доходи Олексія Кучера та його сім’ї, співробітники НАЗК вказали на відсутність у колишнього глави ХОДА можливості придбання 77 біткоїнів. Так, із 1 січня 2001 року до 31 грудня 2018 року він сумарно заробив 131 230 гривень. А його дружина з 1 січня 2004 року до 31 грудня 2018-го — 64 523 гривні.
За результатами перевірки НАЗК виявило невідповідності на суму 13,1 мільйона гривень. Встановлено ознаки кримінального правопорушення за статтею 366² (Декларування недостовірної інформації).
20 біткоїнів Руслана Тихонченка
У декларації Руслана Тихонченка, заступника Олексія Кучера, НАЗК також знайшло біткоїни. Тихонченко теж не зміг пояснити їхнє походження. На момент придбання колишнім заступником глави ХОДА біткоїни коштували 2,1 мільйона гривень.
Встановлено ознаки кримінального правопорушення за статтею 366² (Декларування недостовірної інформації). НАЗК передало матеріали перевірки Національній поліції України.
Машини та незадекларовані рахунки Тараса Пастуха
Ще один колишній заступник глави ХОДА Тарас Пастух у своїй декларації неправильно вказав вартість автомобіля Volksvagen Passat. Замість зазначених у реєстрі транспортних засобів 421,6 тисячі гривень він записав суму 350 тисяч. Крім того, Пастух не вніс до декларації ВАЗ 2101, що належить його батькові.
НАЗК виявило незадекларовані банківські рахунки Тараса Пастуха та членів його сім’ї на загальну суму 146 тисяч гривень.
Також Пастух не вказав борг дружини — 981,5 тисячі гривень. Це частина вкладу, яку вона не внесла у статутний капітал ТОВ «Холодний Яр».
НАЗК виявило невідповідності на суму 1,2 мільйона гривень. Встановлено ознаки кримінального правопорушення за статтею 366² (Декларування недостовірної інформації). Матеріали перевірки передали в НАБУ.
Чому НАЗК сама не розслідує ці справи?
НАЗК — не правоохоронний орган. Подальше розслідування виявлених Агентством фактів проводять спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції: Національне антикорупційне бюро України, Національна поліція України та Державне бюро розслідувань.
НАЗК продовжує перевіряти декларації чиновників. З початку 2021 року на перевірку надійшло 936 декларацій.