Більшість харківських медіа дотримуюються стандарту достовірності, але надто люблять пабліки в соцмережах

Аналітики проєкту Infocrime промоніторили харківські онлайн-медіа на предмет стандарту достовірності. За результатами моніторингу аналітики виявили, що у 92% новин дотриманий стандарт достовірності.

 

Дослідження проводиться рамках проекту INFOCRIME, що здійснюється ГО Інститут Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters і має на меті аналіз новин на предмет дотримання в них стандарту достовірності. 

 

Найчастіше зафіксованим порушенням, яке виявили аналітики, стало посилання на пабліки і спільноти в соцмережах, як на основне джерело новини. Це порушення було виявлено в 15 (або 3%) матеріалах. Найчастіше соцмережі використовували для новин про дорожньо-транспортні пригоди на дорогах Харкова.

 

У 8 випадках з 14 цього порушення припускалося видання «Вечерний Харьков», яке посилалось на анонімний Телеграм-паблік «Веха».

 

Наступним порушенням стандарту достовірності стало посилання на недостатньо ідентифіковане, або взагалі не вказане джерело. Таке порушення аналітики виявили в 9 новинах, що склало 1,8%. 

 

Прикладом такого порушення може слугувати матеріал «Место трансгендеров в современном обществе» від місцевого медіа «АТН». В ньому медіа описує те, як відчуває себе трансгендерна людина, її емоції і переживання, але не вказує, звідки отримані такі дані й наскільки вони достовірні.

Третім за частотою порушенням стандарту достовірності стало посилання на незазначеного свідка події — воно було виявлене в шести випадках, що склало 1,6%.

 

У всіх виявлених випадках це були неназвані і узагальнені «свідки» резонансних подій —  замахів на вбивство, підпалів, затримань, які додавали контекст до новини, або взагалі слугували її єдиним джерелом. 

Найкраще дотримувались стандарту достовірності в медіа 057.ua — там аналітики не виявили жодного порушення. По одному порушенню виявили у онлайн-ЗМІ «Мой Харьков», Kharkiv Today, і «Об’єктив».

Найбільше порушень стандарту виявилось у «Вечернего Харькова» — з 50 матеріалів, які потрапили у моніторинг, 12 були написані з порушенням достовірності. Сім порушень було знайдено у «Вгороде», по п’ять — у «Города Х» і Newsroom.

 

Загалом рейтинг достовірності у харківських медіа досить високий, але це пов’язано з тим, що джерелами інформації частіш за все виступають прес-релізи офіційних органів — поліції, прокуратури та інших. 

 

При цьому слід зазначити, що рівень достовірності медіа з Харкова нижчий за аналогічний рейтинг всеукраїнських видань: 92% проти 96%.

 

Маркери порушення стандарту достовірності: джерело інформації не вказане або недостатньо ідентифіковане; джерело інформації не раз себе компрометувало наданням неправдивої інформації, поширенням фейків, маніпуляціями; єдиним джерелом інформації є сторінка в соціальній мережі маловідомої людини; джерелом інформації є група в соціальній мережі; анонімне джерело інформації, якщо суспільна значущість новини є низькою або ж оприлюднення джерела не може йому зашкодити; посилання на невказаного очевидця події; посилання на невказаних експертів, журналістів, вживання в якості джерела висловів «у Кабміні кажуть», «британські вчені вважають» тощо; під час посилання на дослідження не вказано, хто, де та коли його провів, а в соціологічному опитуванні не вказано числа вибірки та максимально припустимої похибки.

 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Читайте також

Total
0
Share