Прозорий продаж через прозору онлайн-платформу: приватизація державного і комунального майна

Приватизація державних підприємств в Україні має складну історію. Без особливого успіху її намагалися запустити різні уряди та різні люди. Непрозорість та неврегульованість процесу перетворили її на поле для корупції, а про довіру населення годі було й говорити. Утім, у 2017-му все змінилося: на зміну фіктивним процедурам прийшли прозорі онлайн-аукціони в системі ProZorro.Продажі

Нині реформу приватизації називають однією з найуспішніших у незалежній Україні, а сотні проданих активів отримали нових власників та шанс на життя. Розпочався продаж державних активів і в Харкові. На якому етапі він зараз? І завдяки чому можна бути впевненим у чесності процесу? Розберемося у матеріалі. 

Приватизація в Харкові: що маємо сьогодні

За реалізацію політики у сфері приватизації державного та комунального майна в Україні відповідають дві ключові інстанції: Фонд державного майна України та спеціалізовані органи місцевого самоврядування. 

У Харкові це Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (виконавчий орган місцевого самоврядування, який і виставляє об’єкти на аукціони). А також — Регіональне відділення Фонду державного майна у Харківській області, яке також може брати на свій баланс об’єкти та виставляти їх на продаж через ProZorro.Продажі. 

З 2018 року в Харкові провели 116 успішних аукціонів на 77 мільйонів гривень — така сума від приватизації пішла до бюджетів різного рівня. Утім, цей показник відносно невисокий у порівнянні з іншими містами. Так, у Львові за аналогічний період відбулося 196 успішних аукціонів, які сукупно принесли 704(!) мільйони гривень — майже в 10 разів більше. 

Пояснити це можна тим, що у Харкові на приватизацію виставляють не надто привабливі чи ліквідні активи. Так, у 2019 році тут провели 54 успішні аукціони на 31 мільйон гривень, у 2020-му — 62 успішні аукціони на суму 46 мільйонів гривень. 

Рекордними для міста стали такі три аукціони:

  1. Продаж нежитлових приміщень будівлі літ. «А-2» на вулиці Чернишевській. Тут ціна зросла найбільше: зі стартових 259 тисяч до 11 мільйонів гривень. Аукціон відбувся у 2020 році.
  2. Продаж нежитлових приміщень на Салтівському шосе, 266. У порівнянні зі стартовою в 88 тисяч тут ціна зросла до 5 мільйонів гривень, тобто в 56 разів — такого високого показника не було на жодному іншому аукціоні. Аукціон відбувся у 2019 році.
  3. Продаж нежитлових приміщень на Московському проспекті, 124/3. Цей аукціон перевершив інші за кількістю учасників: аж 17 осіб та установ! Аукціон відбувся у 2020 році.

 

Як бачимо, хоча така кількість процедур не надто велика, вона продовжує зростати. А це означає, що Харків отримує мільйони гривень до бюджету, щоби робити кращим життя місцевих жителів.

ProZorro.Продажі: що це і чому це працює?

У 2015—2016 роках в Україні відбулася реформа системи державних закупівель, які відтоді стали відбуватися на онлайн-платформі ProZorro. Платформа запрацювала за принципом «усі бачать все»: будь-яка людина може зайти на сайт та перевірити перебіг закупівлі. Там також визначається переможець.

Коли у 2016 році в Україні з ринку почали виводити неплатоспроможні банки, виникла потреба у подібній платформі для їхнього продажу. На той момент продажем цих активів займалося 10 різних майданчиків, що взаємодіяли з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Через таку кількість підрядників постійно виникали питання щодо непрозорості інформації та процедур. Це підвищувало ймовірність корупції.

Тоді команда фахівців із Мінекономіки, Мінінфраструктури, ФГВФО та Transparency International Ukraine запустили пілотний проєкт — ProZorro.Продажі. Коли система стала успішно продавати активи банків, інструмент почали розглядати для продажу іншого подібного майна. Зокрема — для малої приватизації, тобто активів вартістю до 250 мільйонів гривень. У 2018 році Фонд держмайна підтримав перехід на успішну систему прозорих онлайн-аукціонів, і тепер усі об’єкти малої приватизації знаходять нових власників саме на ProZorro.Продажі.

Як об’єкти потрапляють на ProZorro.Продажі та отримують нових власників?

Інформацію, які об’єкти виставлені на продаж, можна знайти на таких ресурсах:

— Сайт privatization.gov.ua — ресурс Фонду держмайна, який присвячений приватизації. Тут є інформація лише про об’єкти, що перебувають у державній власності. 

— І державні, і комунальні об’єкти також можна знайти на сайті ProZorro.Продажі, або на сайті будь-якого з майданчиків, підключених до системи.

Першим кроком до приватизації є включення майна до переліку об’єктів приватизації. Найчастіше це — збиткове державне майно, яке не використовується за цільовим призначенням, потребує інвестицій і зацікавленого власника. Після цього орган управління повинен ухвалити рішення про приватизацію. Далі для об’єкта проводиться інвентаризація та оцінка — його готують, щоби віддати у приватну власність. Спеціально створена аукціонна комісія формує та затверджує умови продажу для кожного об’єкту приватизації окремо.

Далі майно виставляється на прозорий аукціон. Загалом увесь процес до початку аукціону займає приблизно 10 місяців. 

Зрештою, після проведення аукціону підписується договір із переможцем. Таким чином, об’єкти отримують нових власників. Тих, що зацікавлені в розвитку свого бізнесу та здатні надати їм нове життя. А громаді — розвиток інфраструктури та додаткові надходження у місцевий бюджет. 

Партнерський матеріал у співпраці з ГО «Інтерньюз-Україна».

Читайте також

Total
0
Share