Станіслав Холоденко (ім’я змінено на прохання автора) поділився з «Накипіло» особистим досвідом усиновлення дитини.
Нижче — продовження блогу автора.
Всім привіт! У попередньому пості я розповів у загальних словах про процедуру всиновлення дитини в Харкові та збору пакету документів. Тепер, коли на руках є документи кандидатів в усиновителі, переходимо до другого важливого етапу.
Пошук і вибір дитини
Ще влітку 2020 року я прочитав у одному з видань, що в Україні приблизно 70 тисяч дітей-сиріт. Я наївно вважав, що велика частина з них доступна до всиновлення, і цей етап буде найпростішим. Я уявляв, що є якийсь каталог дітей, і залишається лише вибрати підходящу під наші критерії. Цих критеріїв у нас було не так уже й багато: здорова дитина та віковий діапазон.
Все виявилося складніше. Як я писав раніше, ми почули фразу, що викликала здивування: «Дітей немає». Виявилося, є кілька «підводних каменів»:
- дітей із потрібним юридичним статусом (доступних до усиновлення) дійсно значно менше;
- список звужується, бо в багатьох із них є брати/сестри, і ви зобов’язані всиновити всіх відразу. Ми з дружиною націлилися на одну дитину, тому також не наш варіант;
- і найвагоміший — стан здоров’я. На жаль, але багато хто з діток — із серйозними захворюваннями. Їх дуже шкода, але ми з дружиною не готові ростити тяжкохвору дитину. Як нам розповідали люди, причетні до процесу, таких діток досить часто всиновлюють іноземці.
Так чи інакше, нам залишався або самостійний пошук, або дітки, запропоновані органом опіки. Як тільки знаходиться дитина, що підходить за критеріями, вас познайомлять з нею та нададуть час дати позитивну або негативну відповідь щодо усиновлення. Якщо ви погоджуєтеся познайомитися — за вами бронюють дитину на 10 днів, протягом яких ви приймаєте рішення.
Самостійний пошук дитини
Дитину для усиновлення можна знайти на сайті Мінсоцполітики. Там є каталог дитячих анкет, де ви можете підібрати дитину за наступними критеріями:
- Форма: усиновлення, опіка, дитбудинок сімейного типу тощо.
- Пол, вік, регіон.
- Наявність братів/сестер — як писав вище, усиновити ви повинні відразу всіх.
- Наявність інвалідності. Цей пункт фільтрації на сайті не працює.
Рекомендую спочатку дивитися діток тому з подружжя, хто найменш вразливий, бо деякі фото можуть шокувати. Можна зберегти URL вподобаних анкет та потім обговорювати спільно. Здавалося, це і є каталог, де можна вибрати підходящу дитину. Ми з дружиною відібрали приблизно 20 анкет із різних регіонів України та були не проти махнути в іншу область для знайомства.
Я почав обдзвонювати обласні органи опіки, щоби з’ясувати місцеперебування дитини та, можливо, забронювати час для зустрічі й прийняття рішення. Кожній дитині присвоєно номер анкети: його треба назвати під час розмови, і ще у вас уточнять наявність документів кандидатів в усиновлювачі. За фактом виявилося наступне:
- Донецька область. Цікава нам дитина виявилася ВІЛ-позитивною. Так, я знаю, що це не вирок, і багато хибних стереотипів навколо цієї недуги, і ВІЛ-позитивні люди ведуть повноцінне життя при належній імунотерапії. Але, знову ж таки, ми не готові.
- Одеська область. Здивувалися моєму дзвінку: нібито всіх діток розбирають по-місцевому, і черга до кандидатів з інших областей не доходить. Я все ж наполіг на перевірці кількох анкет — в основному, дітки вже перебували в процесі усиновлення.
- Дніпропетровська область. Дзвонив в різні дні та різний час — трубку не брали зовсім.
Я подзвонив ще в кілька областей: суті розмов не пам’ятаю, але всі вони були безуспішні. Не наполягаю, що це марний процес, — напевно, він може принести плоди, але в нашому випадку — ні.
Також в Україні є кілька фондів та благодійних організацій, присвячених сирітству. На їхніх сайтах також можуть бути анкети, але я не став з’ясовувати — у нас проблема пошуку дитини вирішилася іншим способом.
Діти, запропоновані органом опіки
Після отримання документів кандидатів в усиновителі я за порадою знайомої зв’язався і з обласним органом опіки. Якщо дитині не знаходять усиновителів з її району, обласний орган опіки може запропонувати її кандидатам з інших районів. Моя знайома рекомендувала сходити туди на прийом, але в обласному органі опіки мені сказали, що вони і так бачать нас у базі, і в разі появи дитини — наберуть. Плюс епідемія COVID-19 — зайві візити ні до чого.
Що стосується районного органу опіки, то він у випадку появи нових діток буде інформувати вас, пропонуючи познайомитися з дитиною. Щодо термінів — нічого певного, адже немає ніякої регулярності в цьому процесі. Та й кандидатів у всиновлювачі — багато, і далеко не факт, що ви — перші в цій черзі.
На деякий час ми з особистих причин призупинили пошук, а в один із днів нам зателефонували з районного органу опіки з чудовою новиною: з’явилася дитина, що відповідала нашим критеріям. Наступного дня ми ознайомилися з анкетою та забронювали дитину на 10 днів.
Знайомство з дитиною
Раніше ніяких особливих складнощів у цьому процесі не було, але епідемія COVID-19 внесла свої корективи.
По-перше, для відвідування дитячого закладу необхідно зробити тест на COVID-19. Міністерство охорони здоров’я чітко не регламентує, чи повинен це бути тест на наявність антитіл або на те, що ви наразі не інфіковані. Тест повинен бути свіжий (не більше 3-х днів), тому завчасно потрібно зв’язатися з дитячим закладом і узгодити час візиту. Ми робили тест у приватній клініці, але, ймовірно, це доступно і в держустановах.
По-друге, час побачення з дитиною обмежений 15-ма хвилинами. І в разі вашого позитивного рішення, аж до набрання чинності рішення суду (коли можна забрати дитину), ви не можете її відвідувати. Цікавитися телефоном про її самопочуття — так, але візити заборонені. У вас є лише ці 15 хвилин. За них ви повинні налагодити позитивний психоемоційний контакт (що фіксується в документах) і прийняти рішення, яке змінить її та ваше життя назавжди. До пандемії цих обмежень не було: можна було відвідувати дитину.
По-третє, раніше була можливість провести додаткове виїзне медобстеження. Ви погоджували цей момент із медзакладом, і в призначений час із представником органу опіки та дитиною проводили необхідні тести та обстеження у фахівців. Наразі ця опція недоступна, тобто ви приймаєте рішення на підставі наявної медичної картки дитини.
Загалом, після 15-хвилинного знайомства з дитиною та ознайомлення з історією хвороб, ви вирішуєте: всиновлювати чи ні. Якщо висновок негативний — продовжуєте пошук. Якщо позитивний (як сталося у нас) — переходимо до наступного етапу: судового процесу.
Далі буде.