Що робити, якщо на вас напали хулігани?

Уявіть ситуацію: увечері ви повертаєтеся додому й зустрічаєте незнайому компанію, яка починає чіплятися до вас, смикати за одяг, гучно лаятися. Або: йдете вулицею та бачите, що якась особа розбиває каменем вікна кінотеатру та зриває афіші. Чи ось ще: гуляєте містом та нікого не чіпаєте, аж раптом на вас нападає людина напідпитку, яка псує ваші речі, намагається вас бити та взагалі поводиться дуже агресивно. 

Ці три випадки об’єднує те, що вони є класичними прикладами хуліганства, стикнутися з якими може кожний. І тут постає питання: як діяти, коли ви стали жертвою хуліганів, та яка відповідальність передбачена за хуліганство? Інструкції та відповіді на ці питання надала молодша юристка юридичної компанії ILF Катерина Сосненко.

.

1

Що таке хуліганство та як воно регулюється законом?

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють питання хуліганства, є Кримінальний кодекс України та Кодекс України про адміністративні правопорушення. Згідно з другим [efn_note] стаття 173[/efn_note], хуліганство — це нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші схожі дії, що порушують громадський порядок та спокій громадян.

2

Які покарання загрожують за дрібне хуліганство?

Порушнику може загрожувати штраф від трьох (52 гривень) до сімох (119 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи строком 40—60 годин. Також хулігану можуть призначити один-два місяці виправних робіт з утриманням 20% від зарплати чи адміністративний 15-добовий арешт.

3

Як розпізнати дрібне хуліганство?

До дрібного хуліганства можна віднести: 

  • Нецензурну лайку в громадських місцях — це явна неповага до громадської моралі, яка проявляється в непристойному зверненні однієї особи до іншої. 
  • Образливе чіпляння до громадян — ображання, зневага честі та гідності іншої особи. Наприклад, демонстративний зрив речей з особи, хапання за речі або одяг, утримання за будь-які частини тіла. 
  • Порушення громадського порядку, зокрема вигуки під час демонстрації фільму або відео, крики у вікна, телефонні дзвінки у нічний час, зривання афіш та рекламних газет, поява у громадському місці в оголеному вигляді тощо.
4

А що ще належить до хуліганства?

У статті 296 Кримінального кодексу України хуліганство розцінюється як грубе порушення громадського порядку з явною неповагою до суспільства, особливою зухвалістю та цинізмом. Такі інциденти нерідко супроводжуються насильством, побоями, знищенням чи пошкодженням майна. 

До хуліганства з кримінальним нахилом можна віднести демонстративну неповагу до загальноприйнятих норм моралі: непристойні рухи тілом, публічне оголення та демонстрування статевих органів, знущання з хворих або тих, хто перебуває в безпорадному стані тощо.

5

Що за це загрожує?

Особа, яка вчинила хуліганство, карається штрафом від п’ятисот (8 500 гривень) до тисячі (17 000 гривень) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, арештом строком до півроку або обмеженням волі строком до п’яти років. 

Важливо! Хуліганство та дрібне хуліганство відрізняються між собою ступенем небезпечності та потенційними наслідками для порушників. Класифікацію того чи іншого інциденту визначають працівники поліції та слідчі.

6

Що робити, якщо ви стали жертвою хуліганства?

  • Подзвоніть у поліцію на номер «102» та детально опишіть обставини правопорушення. Якщо ви не знайомі з особою/особами, які вчинили хуліганство, сумісно з працівниками поліції складіть фоторобот порушників. 
  • Повідомте поліцію про порушення суспільного порядку своєчасно. Інакше порушники можуть залишитися непокараними. 
  • Дочекайтеся складення протоколу про вчинення адміністративного правопорушення (якщо хуліганство дрібне) або ініціювання кримінального провадження. Прослідкуйте, щоби відомості про кримінальне правопорушення були внесенні до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань, щоб у протоколі були заповнені всі графи (відомості про особу, яку притягують до відповідальності, точна адреса, час та місце вчинення правопорушення).
  • Якщо вам завдали тілесні ушкодження, зверніться до лікаря та повідомте про цей факт працівника поліції. Згодом мають провести освідування для встановлення факту нанесення тілесних ушкоджень, щоби ви отримали право на відшкодування моральної та матеріальної шкоди, зокрема витрат на лікування. 

Пам’ятайте, що ви маєте право отримати статус потерпілого в провадженні та стежити за станом розслідування.

Шумные соседи: что делать и куда обращаться?

Видеофиксация нарушений ПДД: как не попасть на штраф

Пригости кавою «Накипіло» —підтримай своє медіа

Читайте також

Total
0
Share