В новинах регіональних медіа жінки згадуються приблизно втричі рідше, ніж чоловіки. Зокрема, на жінок-експерток припадає не більше 28% від загальної кількості експертів, кількість героїнь в новинах не перевищує 29% від загальної кількості героїв стрічках новин регіональних онлайн-медіа.
Такими є результати гендерного моніторингу ГО “Інститут масової інформації”, що було проведено в 10 регіонах України у лютому 2020 року.
За результатами дослідження, найчастіше згадки про жінок траплялися в матеріалах на соціальну тематику, про кримінал та культуру.
Так, найчастіше жінки як експертки залучалися в соціальній тематиці (42% від загальної кількості експерток в новинах), кримінальній темі, новинах про ДТП та надзвичайні події (19,6%) і культурі (11,6%). Найменше жінок в якості експерток було зафіксовано в екологічній, спортивній тематиці, темі прав людини (по 1,8% відповідно), а також в темі корупції/антикорупції (0,9% від загальної кількості експерток в новинах).
За результатами моніторингу, найчастіше залучали жінок як експерток до новин онлайн-медіа Полтави (40% від загальної кількості експертів в новинах регіону), Харкова (35%) та Одеси (33%). При цьому найменше жінок в якості експерток було зафіксовано в новинах онлайн-медіа Волині (23%), Львова (22%) та Черкас (17% від загальної кількості експертів та експерток в новинах регіону).
Жінки в якості героїнь матеріалів найчастіше фігурували в новинах на ті самі три теми: кримінал, ДТП та надзвичайні події (38,2%), соціалка (27,6%) та культура (9,2% від загальної кількості героїнь в новинах). Найрідше героїні залучалися до таких тем як права людини (1,3%), ООС (1%), екологія (0,4% від загальної кількості героїнь в новинах).
Найбільше жінок в якості героїнь матеріалів зафіксовано в онлайн-медіа Дніпра (36%), Донецька (34%) та Черкас (33%), в той час як найменше жінок-героїнь було в онлайн-медіа Миколаєва (25%) та Одеси (21% від загальної кількості героїв та героїнь в новинах регіону).
*У межах дослідження було опрацьовано 2500 новин із 50 регіональних онлайн-медіа в 10 регіонах України (Волинь, Дніпро, Донецьк (Маріуполь), Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Харків, Херсон, Черкаси) Аналізувалися перші 50 новин стрічки кожного онлайн-ЗМІ. До моніторингу потрапили виключно новини з новинної стрічки онлайн-ЗМІ: статті, журналістські розслідування, аналітика, блоги, авторські колонки, анонси тощо не аналізуватися.
Методологія моніторингу включала в себе аналіз кількості героїв/героїнь, експерток/експертів в новинах, які були опубліковані в стрічках обраних онлайн-ЗМІ з 10 лютого 2020 року. Також визначався відсоток експерток та героїнь в різних темах, зокрема, соціальній темі, криміналі/ДТП/НП, культурі, політиці, економіці/бізнесу, ООС, екології, спорта, прав людини, корупції/антикорупції, інше.
Моніторинг проводили у таких ЗМІ:
ВОЛИНЬ (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Перший), ДНІПРО (opentv.media, nashemisto.dp.ua, dnpr.com.ua, dp.informator.ua, gorod.dp.ua), ДОНЕЦЬК (МАРІУПОЛЬ) (0629.com.ua, Новини Донбасу, Карачун (Слов’янськ), Восточный вариант, MRPL.CITY), ЛЬВІВ (ЗІК, Захід.нет, Вголос, Варта1, Твоє місто), МИКОЛАЇВ (Преступности.НЕТ, Мой город, Новости-N, Інше.TV, 0512), ОДЕСА (Думська, 048, Одесская жизнь, УСІ.Одеса, Odessa online), ПОЛТАВА (Полтавщина, poltavske.tv, ОКІА Новини Полтавщини, 0532.ua, Зміст), ХАРКІВ (АТН, Status Quo, Город Х, KHARKIV Today, 057.ua), ХЕРСОН (ХерсонОНлайн, 0552.ua, Любимый Херсон, Херсонщина за день, Херсонці), ЧЕРКАСИ (Вичерпно,18000, Прочерк, Zmi.ck.ua, Провсе).